17.01.2017
Tři, dva, jedna, jedeme!

Vážení návštěvníci, dovolte mi Vás přivítat při spuštění našich internetových stránek. Je mi velkým potěšením uvést první příspěvek do celého seriálu zpráv, příspěvků a rad, které, jak doufám, Vám budou k užitku a přinesou Vám dodatečný příjem.

Dnešní příspěvek bych rád věnoval spíše širšímu pohledu na světové trhy a možnému scénáři co nás v roce 2017 může čekat. Bohužel nemám žádnou kouli, ze které bych předpověděl události, které se stanou. Jako obecnou zásadu bych rád řekl, že napodobovat velká esa na trhu a jít v pomyslném davu je zásada, která přináší zisk.

Myslím, že největší očekávání všech nás, co se účastní trhů, je v novém prezidentovi USA, copak asi vymyslí a jaký to bude mít dopad na světovou ekonomiku. Bezesporu je to vynikající obchodník s rozsahem po celém světě. Snad to celé nebude jen závod o dolary s cílem v jeho kapse. A teď už ten slíbený předpoklad.

Měny

Hlavním párem EUR/USD budou hýbat volby ve Francii a Německu. Může se klidně stát, že Brexit nebyl poslední akce svého druhu. Kdo ví, třeba může odejít i jiná země. Co se týče mého názoru, vidím tento pár spíše na posílení dolaru. Ve druhé polovině roku se můžeme přiblížit i paritě. Situace kolem velkých bank v Evropě, zejména těch italských, kterým až bleskurychle ubývají peníze, tomu nasvědčuje. Jedině, že by se politici v EU dohodli, že pořídí ještě nějakou výkonnější tiskárnu na peníze.

Akcie

V tomto ohledu bych viděl tento segment na mírný asi 7 – 13 procentní růst. Vetší pohyby budou hlavně v období, kdy by FED měl zvedat úrokové sazby.

Komodity

Ropa – V letošním roce by mohl být nárůst těžby břidlicového plynu, to by mělo tlak na cenu ropy a její snížení. Dalším faktorem, který bude cena ropy odrážet, je posilující dolar. Největší zásahem by ale bylo umělé zasáhnutí nové vlády, která může povolit rozšířit oblast těžby.

Zlato – Za předpokladu sílícího dolaru a nižší poptávce po tomto kovu z Číny způsobené klesající výrobou, bych viděl spíše klesající tendenci k hranici kolem 1175.

Na ostatní měny, akcie a komodity se zaměříme v pozdějších detailnějších článcích. Do tohoto roku bych Vám chtěl popřát za celý tým hodně úspěchů, mnoho vydařených obchodů a pevné zdraví při zdolávání nástrah, které nám trhy přinášejí.